Hogyan csökkentheted egy lehetséges támadás esélyét?
Számtalan praktika létezik a konfliktushelyzetek elkerülésére, a baj megelőzésére, vagy arra, hogy miként teremtsünk olyan helyzetet, hogy elmenekülhessünk!
-
Lehetőség szerint ne közlekedj egyedül, vagy sötét, kietlen utcákon! Ha teheted, mindig olyan helyen menj, ahol te is jól látsz és téged is látnak! Válaszd a célodhoz vezető legrövidebb, de inkább a biztonságosabb utat!
-
Ne menj a fal mellett! Ne adj lehetőséget arra, hogy nekiszorítsanak valaminek, mellyel korlátozhatják a mozgástered!
-
Ne öltözz és ne viselkedj kihívóan! Ha sok idegen van a társaságban, nem tudhatod, hogy ki, hogyan reagál, mire gondol.
-
Kerüld az idegenekkel a szemkontaktust!
- Megjelenésed sugalljon magabiztosságot! A gyámoltalanság és védtelenség látszata növelheti az erőszakos cselekmények esélyét!
-
Tartsd a mobilodat elérhető közelségben! Érdemes gyorshívó listába betenni olyan személyt, akit egy gombnyomással el tudsz érni és ha kell, közölni tudod vele a helyzeted, vagy vonalban maradva hallani fogja az eseményeket és értesíti a Rendőrséget. (A Rendőrség hívószáma nem jó, mert sok helyen automata fogadja a hívásokat, így hiába tárcsázol.)
-
Legyen nálad két pénztárca: az egyikben tarts pár ezer forintot, ha a támadód „csak” ezt követeli, add azt neki és menekülj! Célszerű látványosan elővenni a csali-pénztárcát pár bankóval, majd mikor nyúl érte leejteni, vagy eldobni. Amikor utána nyúl, vagy lehajol érte, menekülj!
-
Ma már legálisan tarthatsz magadnál paprika spray-t, ha kell, használd! Kiválóan alkalmas a megzavarásra egy hagyományos dezodor is, melyet a támadó szemébe fújsz.
-
Ha gyakran jársz ugyanazon az útvonalon, érdemes tervezni, hogy „mi történik, ha”. Legyen menekülési terved: merre szaladsz, hol tudsz elbújni, majd segítséget hívni!